Στην Α', Β' και Γ' γυμνασίου.

α) για τους μαθητές ως 16 ετών η επανεγγραφή γίνεται αυτεπάγγελτα και δεν απαιτείται καμιά ενέργεια του κηδεμόνα.

β) για τους μαθητές από 16 ετών και άνω απαιτείται αίτηση για εγγραφή ή επανεγγραφή του κηδεμόνα ή του ιδίου του μαθητή εφόσον είναι ενήλικος που θα υποβάλλει στο σχολείο μέχρις τις 30/6/2022

Εγγραφή μαθητών άνω των 16 ετών στην Α' τάξη του Γυμνασίου γίνεται δεκτή μόνο για εξαιρετικούς λόγους και προτείνεται για την φοίτηση τους το σχολείο δεύτερης ευκαιρίας.

Για όλες τις περιπτώσεις των μαθητών απαιτείται η υπογραφή Υπεύθυνης Δήλωσης (το έντυπο είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα) από τον κηδεμόνα για επικαιροποίηση των στοιχείων επικοινωνίας και δήλωση των στοιχείων του κηδεμόνα.

Την Υπεύθυνη Δήλωση μπορείτε να προσέρχεστε για να την υποβάλλετε στο σχολείο από τις 20 μέχρι τις 30/6/2022 και ώρες 8:30 έως 13:30 ή από 1/9.

Σε περίπτωση αδυναμίας προσέλευσης του κηδεμόνα στο σχολείο: η Υπεύθυνη Δήλωση μπορεί να αποσταλεί στο mail του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., σκαναρισμένη για να φαίνεται η υπογραφή.

Υπέυθυνη Δήλωση για το Γυμνάσιο

Εγγραφές μαθητών στην Α’ Λυκείου των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ

Η εγγραφή των μαθητών στην Α' Λυκείου των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ γίνεται ηλεκτρονικά, με τους κωδικούς taxis του δηλωμένου κηδεμόνα στο πληροφοριακό σύστημα myschool, στον κάτωθι σύνδεσμο: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/

Τα πρωτότυπα απολυτήρια θα σταλούν υπηρεσιακά στο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ που γράφηκαν οι μαθητές όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία των ηλεκτρονικών εγγραφών.