e-Twinning program "LET ME KNOW YOU"

logo Maria

Με χαρά σας ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του σχολείου μας ως συνιδρυτής στο ευρωπαϊκό έργο με τίτλο «LET ME KNOW YOU».

Το έργο αυτό ξεκινά στις 18 Δεκεμβρίου 2023 και δημιουργήθηκε σε συνεργασία με Τουρκία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Γεωργία, Ρουμανία και Λιθουανία και συμμετέχουν μαθητές από δεκαοχτώ (18) σχολεία (Γυμνάσια και Δημοτικά).

Στόχος του είναι να βελτιώσουν οι μαθητές μας τις επικοινωνιακές, κοινωνικές και ψηφιακές δεξιότητές τους με τη χρήση εργαλείων web 2.0.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες (ατομικές και συνεργατικές), στις οποίες οι μαθητές θα παρουσιάσουν τον εαυτό τους, τα ενδιαφέροντά τους (χόμπυ), τις ικανότητές τους, θα δημιουργήσουν logo, αφίσες, ιστορίες, ηλεκτρονικό βιβλίο (e-book) χρησιμοποιώντας διαφορετικές εφαρμογές και εργαλεία web 2.0.

Το έργο μας θα προσφέρει αλληλεγγύη, συνεργατικότητα. Οι μαθητές μας θα επικοινωνήσουν εξ αποστάσεως, θα εκφραστούν, θα κάνουν νέους φίλους και θα απολαύσουν την επιτυχία. Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, οι μαθητές μας θα αναπτύξουν τις δεξιότητες τους, τη δημιουργικότητά τους, την αυτοπεποίθησή τους, θα αναδείξουν τις ικανότητές τους και θα αποκτήσουν κριτική σκέψη μέσω της συμμετοχή τους στην αξιολόγησή των παραγόμενων έργων από τις δραστηριότητες.

Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους συμμετέχοντες μαθητές μας αλλά και τους κηδεμόνες τους που αγκάλιασαν από την πρώτη στιγμή την προσπάθειά μας αυτή.